Енергодарське управління ГУ ДФС у Запорізькій області надає інформацію

Дата: 05.07.2019 09:30

Одним з пріоритетних напрямків роботи Енергодарського управління ГУ ДФС у Запорізькій області є  організація роботи з заборгованості з єдиного внеску (ЄСВ). Цьому питанню приділяється особлива увага, оскільки нараховані суми єдиного внеску повинні надходити до бюджету та Пенсійного фонду України в повному обсязі.

Як зазначає завідувач сектору погашення боргу Енергодарського управління ГУ ДФС у Запорізькій області Світлана Поляцька - станом на 01.07.2019 на території обслуговування (м.Енергодар, Кам’янсько-Дніпровський та Великобілозерський райони) кількість боржників з ЄСВ склала 518 осіб,  з яких 96 відс. (498 осіб) становлять фізичні особи-підприємці. Сума заборгованості зі сплати ЄСВ вказаних боржників вже сягнула близько 7 млн.грн, з яких 86 відс. становить борг фізичних осіб-підприємців – майже 6 млн.грн.

Основна проблема, як зазначила завідувач сектору, полягає в тому, що деякі підприємці недостатньо інформовані про внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон)  з 01.01.2017 щодо здійснення нарахування   сум ЄСВ   незалежно   від   того, чи здійснюють вони діяльність та отримують доходи, а  саме:

всім підприємцям (крім пенсіонерів та осіб з інвалідністю) автоматично щокварталу нараховується сума ЄСВ  з розрахунку 22 відс. від мінімальної заробітної плати з розрахунку за три місяці (в середньому за 2017-2019 роки це 2,5 тис. грн. щокварталу).

До підприємців, що не сплатили нараховані суми ЄСВ, ДФС застосовуються заходи стягнення відповідно до ст. 25  Закону, а саме:

• направляється засобом поштового зв’язку  або особисто вручається вимога про сплату боргу (недоїмки) (далі – Вимога). Вказана Вимога є виконавчим документом;
  • якщо протягом 10 календарних днів із дня одержання Вимоги (або ж якщо вимога була надіслана боржнику, але не була вручена і повернута поштою до ДФС, то від дати такого повернення) платник не сплатив суму боргу, або ж не оскаржив таку вимогу, то сума ЄСВ зазначена в такій вимозі вважається узгодженою та передається в обов’язковому порядку з метою виконання до органу державної виконавчої служби.

В подальшому суми боргу зазначені у Вимогах стягуються органами державної виконавчої служби шляхом застосування процедур визначених Законом України «Про виконавче провадження», а саме:

• відкривається виконавче провадження щодо стягнення боргу з фізичної особи;
  • накладається арешт на кошти та майно боржника;
  • здійснюється погашення боргу за рахунок стягнення коштів та/або реалізації майна боржника в примусовому порядку;
  • здійснюються заходи щодо обмеження виїзду фізичних осіб за кордон, тощо.

Також слід зазначити, що відомості про боржника та відкрите виконавче провадження вносяться до Єдиного реєстру боржників, який наразі є відкритим та розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України. Кожен громадянин або підприємство може за наявності інформації про податковий номер або код за ЄДПОУ для юридичних осіб отримати інформацію про наявність відкритого провадження в Єдиному реєстрі боржників (https://erb.minjust.gov.ua).

Станом на 01.07.2019 на виконанні органів державної виконавчої служби перебуває борг з ЄСВ 428 боржників, з яких 415 боржників – це фізичні особи – підприємці із загальною сумою боргу 4 311,5 тис. грн.

Вжитими спільними заходами сектору погашення боргу Енергодарського управління ГУ ДФС у Запорізькій області та відділів державної виконавчої служби в м. Енергодар, Кам’янсько-Дніпровського, Великобілозерського районів з почату 2019 року забезпечено стягнення боргу з ЄСВ в розмірі 1,4 млн. грн.

Слід наголосити, що відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" місяці, за які не сплачено суми ЄСВ (страхові внески) та існував борг, не враховуються до страхового стажу громадянина, а відповідно це може бути перешкодою для отримання права на призначення пенсії.

Відповідно до норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми боргу з ЄСВ не підлягають списанню (крім випадків смерті та ліквідації юридичної особи) та/або розстроченню чи відстроченню.

Отримати інформацію про стан розрахунків не тільки за податками, а й з ЄСВ, можна скориставшись безкоштовним електронним сервісом, запровадженим ДФС – «Електронний кабінет платника» на вебсайті ДФС України (https://cabinet.sfs.gov.ua) за наявності особистого ключа (електронний ключ доступу), або ж звернуться до Енергодарського управління ГУ ДФС у Запорізькій області особисто.