Спалах кору в Україні: що треба знати про хворобу і як захистити себе
В Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація. Разом з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні відповідаємо на найбільш поширені питання про кір.
Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5—6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями. 2016-го року менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. Із вересня 2017 року, за рішенням оперативного штабу МОЗ з реагування на ситуацію з кором в Україні, тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей і запобігти епідемії.
ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІРУС КОРУ
Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі
9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.
Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.
Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг
Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.
Кір має серйозні ускладнення
Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.
Усі діти та дорослі, які не робили щеплення, під загрозою
На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.
Невакциновані медичні працівники найбільше наражаються на ризик захворіти.
Ліків від кору не існує
Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.
ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ КОРУ
Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору.
Кір є однією з головних причин дитячої смертності в світі. Вона загрожує і дітям, і дорослим, які не захищені щепленнями.
Джерело зараження - хвора людина. Поширення вірусу відбувається при чханні, кашлі, розмові з крапельками слини. Якщо людина не хворіла на кір і не була щеплена від цієї інфекції, то після контакту з хворим зараження відбувається практично в 100% випадків. Вірус кору відрізняється дуже високу летючість, може поширюватися по вентиляційних трубах і шахтам ліфтів.
Вхідні ворота інфекції - верхні дихальні шляхи, де вірус розмножується і проникає в кров. Кров'ю вірус розноситься по різним органам, вражаючи мигдалини, печінку, легені, кістковий мозок.
Інфекція кору небезпечна ускладненнями у вигляді запалень середнього вуха, очей, легенів, трахеї, бронхів, а також запаленням оболонок мозку і пневмонією. Кір може призводити до довічної інвалідності внаслідок ураження мозку, а також у вигляді сліпоти (внаслідок ураження склер і рогівки) та глухоти.
Захворювання починається з ознак схожих з гострими респіраторними вірусними інфекціями - підвищення температури тіла, кашлю, нежиті, сльозотечі. Цей стан зберігається 2-3 дня, після чого з'являється висип яскраво червоного кольору, спочатку на обличчі, за вухами, потім поширюється по всьому тілу. Хворий на кір заразний для оточуючих 4 дня до і 4 дні після появи висипу. При цьому висипом рівномірно покриваються поверхні рук (внутрішні і зовнішні), фон шкіри при цьому не змінюється. Висип може бути рясним (точки зливаються в великі плями неправильної форми) або настільки мізерною, що на шкірі будуть тільки окремі невеликі цятки.
Обличчя хворого - опухле (одутле), спостерігається потовщення повік, набряклість носа і верхньої губи. Очі червоніють і гниють, в більшості випадків - рясні виділення з носа.
Загальний стан дитини, поки на шкірі є висипання, важкий. Він неспокійний, марить, вдень відчуває сонливість. В окремих випадках спостерігаються кровотечі з носа. Від форми хвороби залежить тяжкість інтоксикації.
Якщо ви або ваша дитина все ж захворіли, необхідно:
1. Терміново звернутися за медичною допомогою.
2. Не відвідувати поліклініку самостійно, а дочекатися лікаря.
3. До приходу лікаря звести контакти з родичами, знайомими та іншими людьми до мінімуму.
4. Повідомити лікаря про всі свої контакти за останні 10-20 днів.
5. При кашлі і чханні прикривати рот і ніс, використовуючи носову хустку або серветку, частіше мити руки водою з милом.
6. Використовувати засоби захисту органів дихання (наприклад, маску або марлеву пов'язку).
7. Не займатися самолікуванням!
Як захиститися?
Єдиний надійний захист від захворювання на кір - це вакцинація. Щеплення проводяться відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень безкоштовно в Центрах первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), за місцем медичного обслуговування.
Вакцинація проти кору виконується у віці 12 місяців, ревакцинація - перед школою в 6 років. Дорослим щеплення проводяться у віці до 35 років, не щепленим раніше, не мають відомостей про щеплення проти кору і не хворіли на кір раніше.
За епідемічними показаннями вакцинуються контактні особи з осередком захворювання у віці від 1 року, які не хворіли на, які не щеплені і не мають відомостей про профілактичні щеплення проти кору, одноразово щеплені.
Закликаємо батьків вакцинувати дітей, щоб уберегти їх від цього небезпечного захворювання. Для захисту від кору необхідно отримати дві дози комбінованої вакцини проти кору, епідпаротиту та краснухи. Якісна і не реактогена вакцина в наявності у всіх Центрах первинної медико-санітарної допомоги.
Пам'ятайте! Відмовившись від щеплення, ви обираєте хворобу, яка протікає важко, з ускладненнями, можливо з летальним результатом. Здоров'я вашої дитини в ваших руках.
https://rada.info/upload/users_files/25217686/5f70757558d0717747334e98b1db2e78.pdf
https://rada.info/upload/users_files/25217686/6e9f6386a665837e1ff632c01e200f2e.pdf